Çocukların İstismardan Korunması Uygulamaları

Proje Kategorileri: Çocuk Koruma ve Türkiye'de.

Çocuk istismarı deyince akıllara genellikle doğrudan cinsel saldırı eylemleri geliyor olsa da, çocuk istismarı çocuğun duygusal, fiziksel ve cinsel olarak uğradığı her saldırıyı kapsıyor.

Bir Dünya Çocuk olarak çocukların istismardan korunmasında devletin, sivil toplumun ve bireylerin farklı düzeylerde sorumluluklar taşıdığını kabul ediyoruz. Bir sivil toplum kuruluşu olarak, çocuk korumanın yaygınlaştırılması amacıyla, yürüttüğümüz faaliyetlerde çocuk koruma eğitimlerini yaygınlaştırmayı bir öncelik olarak belirliyoruz.

Ebeveynlere, işi gereği çocuklarla çalışanlara ve doğrudan çocuklara yönelik eğitimler düzenliyoruz.

Yetişkinlere yönelik eğitimlerde istismar çeşitleri, istismarın tespiti, istismarla karşılaşıldığında yapılması gerekenler ve yönlendirme mekanizmalarına dair bilgileri “zarar vermemek” yaklaşımıyla anlatıyoruz.

Çocuklara yönelik eğitimlerde ise yaratıcı ve interaktif metotlarla güvenli dokunuş, beden mahremiyeti, sır kavramı, güvensiz ortam ve durumlarda neler yapılmalı gibi temel konuları ele alıyoruz.

Eğitimlerin sıklığı ve uygulama bölgeleri kaynaklarımızla sınırlı olduğu için, 2019 sonunda yaygın bir kampanya ile eğitimleri Türkiye’de yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Eğitimlerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, iletişim sayfasından mesajınızı iletebilirsiniz.